Podręczniki – nauka z nimi jest łatwiejsza i przyjemniejsza

Podręczniki (https://www.taniaksiazka.pl/tanie-podreczniki-szkolne-na-rok-2021-2022-ksiegarnia-internetowa-a-562.html) sprawiają, że nauka jest ciekawsza a wiedza szybciej przyswajana. Dlatego zawsze można ujrzeć je na szkolnych ławkach. Korzystanie z nich ma wiele zalet i już samo to jest ważnym powodem, żeby stale do nich zaglądać.

Podręczniki – skarbnice wiedzy i przydatnych informacji

Ciężko sobie wyobrazić naukę szkolną bez podręczników. Są one niezbędnym wyposażeniem wszystkich uczących się młodych osób. Jest tak, ponieważ dzięki nim edukacja jest efektywniejsza. Przede wszystkim książki do nauki mają nie tylko na celu przekazać istotną wiedzę. Jest to oczywiście ważny czynnik, lecz są także inne mające duże znaczenie.

Regularne korzystanie z podręczników to nie tylko możliwość zapoznania się z zawartymi w nich informacjami. Systematyczne ich czytanie czy rozwiązywanie znajdujących się w nich zadań pomaga utrwalić wiedzę. Z kolei ilustracje, zdjęcia i wszelkie dodatki wspierają treść, jeśli potrzebna jest wizualna forma przedstawienia różnych zagadnień, postaci, wydarzeń itp. To przekłada się na szybsze i skuteczniejsze przyswajanie wiedzy i zapamiętywanie najważniejszych informacji.

Bez podręczników te czynności okazałyby się trudniejsze i bardziej czasochłonne. Tekst, strona wizualna w postaci np. ilustracji oraz element słuchowy, czyli wykład nauczyciela, to najlepsze połączenie gwarantujące różnorodność podczas lekcji. To sprawia, że jest o wiele ciekawiej. Przyczynia się to też do większego zainteresowania uczniów przedstawianymi na zajęciach zagadnieniami.

Gdzie szukać podręczników w dobrych cenach?

Przygotowując się do roku szkolnego, konieczne jest zaopatrzenie się w potrzebne podręczniki. W tym przypadku może pojawić się oczywiste pytanie dotyczące ich cen. Nie jest niespodzianką, że chciałoby się zakupić je tanio i najlepiej wszystkie za jednym razem. Dlatego warto w tym celu przejrzeć propozycje różnych księgarni, a jest ich trochę. Tym bardziej że z ofertami można zapoznać się, wchodząc na stronę internetową jakiejkolwiek z nich.

Pragnąc ułatwić sobie to zadanie, można sprawdzić co w swoim asortymencie ma chociażby Tania Książka. Katalog księgarni obfituje w podręczniki do nauki na różnym jej etapie. Niezależnie od tego, czy szuka się książek do przedszkola, szkoły podstawowej, liceum, technikum lub na studia to jest okazja, żeby nabyć je w przyjaznych cenach. To gwarantuje skuteczną naukę i satysfakcję.

 

Czy warto kupować podręczniki do szkoły?

Edukacja w Polsce nie jest idealna, a zajęcia w formie zdalnej jeszcze w większym stopniu ukazały jej konsekwencje wśród wiedzy młodzieży. Wiele uczniów w znikomym stopniu uczęszczało na zajęcia, a jeśli już nawet na nich byli, okazywało się, iż najczęściej byli nieprzygotowani. Okazało się bowiem, iż jeśli nie ma możliwości kontrolowania nauki młodzieży, podręczniki okazują się dla nich wręcz nieatrakcyjne. Czy warto więc inwestować w nie jeszcze pieniądze, gdy na rynku dostępnych jest wiele alternatyw?

Papier jest nudny

Podręczniki ze strony www.taniaksiazka.pl, z jakimi najczęściej mamy do czynienia jako uczniowie, są papierowe. Stąd też mają odgórnie ustaloną formę, bardzo nikłą zdolność do modyfikacji i praktycznie jeden sposób przyswajania informacji – wzrokowo. Dla przykładu, “Biologia na czasie 1. Zakres podstawowy” autorstwa Anny Helmin i Jolanty Holeczek posiada wiele ilustracji. Czy nie warto by było móc obejrzeć ich w 3D? Pozwoliło by to na znaczne urozmaicenie procesu nauki danych zagadnień oraz pozwoliło na ich lepsze wyobrażenie. Już dziś istnieje przecież wiele materiałów naukowych, które umożliwiają wspomnianą uprzednio czynność. Istnieje jednak jeden, duży problem, który całkowicie zabija kreatywność uczniów.

Obowiązkowość

Podręczniki są obowiązkowe w praktycznie każdej szkole. Skazuje to uczniów no jedną, określoną drogę prowadzącą do zdobywania wiedzy. Nie ma więc zbyt dużych możliwości, by zastąpić je czymś nowocześniejszym. Jak długo to jeszcze potrwa? Na pytanie zapewne nikt nie zna odpowiedzi. System edukacji w Polsce wymaga gruntownych zmian, a jedną z nich jest unowocześnienie metod nauczania. Już teraz jesteśmy świadkami pojawiania się interaktywnych tablic, tabletów czy też rzutników w niektórych placówkach. By jednak technologia została wprowadzona do każdej szkoły potrzeba wciąż przynajmniej kilkunastu lat. Podręczniki wciąż będą stanowić więcej obowiązki element w plecaku każdego ucznia, stąd warto jest póki przeanalizować możliwe sposoby oszczędzenia na ich zakupie.

 

 

Jaki podręcznik wybrać?

Nauczanie w polskim systemie edukacji polega na ciągłym przygotowywaniu uczniów do egzaminów. Dwanaście lub trzynaście lat edukacji szkolnej podzielone jest na kilka cykli, które kończą się państwowym sprawdzianem. Egzamin ósmoklasisty (wcześniej szóstoklasisty i gimnazjalny) oraz matura. Taki tryb pracy nie jest dla dzieci i młodzieży łatwy. Dlatego kluczowe jest korzystanie z odpowiednich pomocy naukowych. Jakie wybrać podręczniki i inne pomoce naukowe?

Nauka teorii

Najbardziej znane i podstawowe wyposażenie w plecaku każdego ucznia to oczywiście podręcznik. Książka z której można uczyć się zarówno na lekcji w szkole, jak i w domu. Prawdopodobnie najwięcej czasu dziecko spędzi z nią w ręku. Na rynku dostępnych jest wiele wydawnictw, które oferują swoje serie podręczników. Należy pamiętać, że każde z nich tworzy swoje publikacje w nieco inny sposób. Różnią się one między innymi kolejnością realizowania tematów i zakresem materiału. Przed zleceniem zakupu nauczyciel powinien dokładnie obejrzeć wszystkie możliwe opcje i wybrać najlepszą dla swoich podopiecznych. Powinno to być wydanie, które najlepiej pokrywa się z wymaganiami Komisji Edukacyjnej do egzaminów państwowych.

Ćwiczenia

Zeszyty ćwiczeń, czyli pomoce naukowe do warsztatów praktycznych. Wybór jest jeszcze większy niż w przypadku podręczników. Jednak i tu jest on bardzo trudny. Niektóre publikacje znacząco odbiegają od wymagań na egzamin państwowy. W związku z tym uczeń może tracić zbyt dużo czasu na rzeczy, które nie będą od niego wymagane. Niestety w czasie roku szkolnego może okazać się to dotkliwe. Drugi aspekt, na który powinno się zwrócić uwagę przy zakupie zeszytów ćwiczeń, to kompatybilność z wcześniej wybranym podręcznikiem. Jeśli zakupimy obie książki z tej samej serii, tego samego wydawnictwa, mamy gwarancję, że materiał będzie się pokrywał. Taka sama kolejność tematów znacząco ułatwia naukę. Po przerobieniu materiału w teorii na lekcji, młodzież może zająć się wykonywaniem zadań w zeszycie ćwiczeń. Przykładowo uczeń czwartej klasy szkoły podstawowej może korzystać z podręcznika Nowej Ery “Matematyka z kluczem” i “Zbioru zadań” Marcina Brauna, Agnieszki Mańkowskiej i Małgorzaty Paszyńskiej z tej samej serii.